پایگاه اطلاع رسانی والیبال ایران
پایگاه اطلاع رسانی والیبال ایران
نمایش نتایج: از 1 به 1 از 1
 1. #1
  والیبال سردبیر والیبال ایران
  نوشته ها
  333               Hadiseh Habibi آنلاین نیست.
  محل سکونت
  متشکرم
  4,861
  تشکر شده 2,622 بار در 344 پست
  نوشته های وبلاگ
  18

  كاهش وزن ناگهاني ! ( دلايل و اثرات )

  کاهش وزن
  .


  ...وقتی مصرف انرژی بیش از میزان کالری در دسترس باشد، کاهش وزن رخ می دهد که این مساله می تواند بنا به دلایلی نظیر کم شدن مقدار غذای دریافتی ، سوئ جذب ، از دست دادن کالری ، افزایش نیاز به انرژی ، تغییر در حجم مایعات بدن و... باشد.
  اگر بخواهیم کاهش وزن را در نموداری خلاصه کنیم ، می توانیم آن را به صورت زیر نشان دهیم:

  - افسردگی یا فراموشی
  - عوامل هورمونی
  - اشکال در خوردن غذا
  - داروها
  - بی اشتهایی
  - عوامل اجتماعی یا اقتصادی
  - وزن بدن عفونت هایی نظیر HIV یا سل یا بیماری های انگلی
  - مصرف انرژی
  - از دست دادن کالری
  - سوء جذب
  .

  هر چند فهرست علل احتمالی کاهش وزن بسیار مفصل تر از موارد بالاست ؛ به عنوان مثال ، در دوران کهولت شایع ترین دلایل عبارتند از سرطان و بیماری های خوش خیم و بدخیم دستگاه گوارش و ریه ، افسردگی و در افراد جوان تر، دیابت ملیتوس ، هیپرتیروئیدیسم و عفونت هایی نظیر HIV.

  مهمترین نکته ای که در ارتباط با کاهش وزن وجود دارد، این است که علت اصلی آن بندرت پنهان می ماند و در بیشتر موارد، پس از شرح حال و معاینه فیزیکی دقیق توام با آزمایش های تشخیصی کنترل شده می توان به علل کاهش وزن پی برد.
  به طور کلی ، پیش از انجام هر اقدامی درباره این افراد باید اثبات کرد واقعا چنین مشکلی وجود دارد، چرا که تقریبا نیمی از بیمارانی که مدعی کاهش وزن شدید هستند، بعد از اندازه گیری عملی متوجه می شوند کاهش وزن آنها کاملا کاذب است.
  کاهش میزان انسولین نیز مصرف گلوکز را کم و فعالیت مرکز سیری را مهار می کند. مراکز اصلی تغذیه سیری در هیپوتالاموس قرار دارد.
  جالب است بدانید که داروهایی نظیر آمفتامین که به منظور سرکوب اشتها در ترکیب برخی قرصهای لاغری مورد استفاده قرار می گیرد، از راه آزادسازی نورابی نفرین در سیستم اعصاب مرکزی عمل می کنند.
  کاهش وزن یک نشانه است و اگر واقعا وجود داشته باشه باید به دنبال علت اصلی گشت که عللش خیلی زیاد هستند.شما برای کشف علت باید به پزشک داخلی مراجعه کنید تا با ارزیابی عمومی از سلامتی شما انجام میدهند
  اطلاعاتی دقیقی بدست بیاروند... با اینحال

  قبل از انجام بررسی های گسترده , اثبات وجود کاهش وزن و تعیین فاصله زمانی بروز آن , بسیار حائز اهمیت است.
  تقریبا نیمی از بیمارانی که مدعی کاهش وزن شدید هستند بعد از اندازه گیری عینی وزن , تغییر واقعی در وزن ندارند. اگر نتوان بطور دقیق میزان کاهش وزن را مشخص کرد , ممکن است تغییر در اندازه کمر بند یا گشاد شدن لباس در اثبات کاهش وزن کمک کند. مواردی نیز وجود دارند که بیمار واقعا دچار کاهش وزن است اما نسبت به آن اگاهی ندارد. بنا براین اندازه گیری روتین وزن طی ویزیت در مطب اهمیت زیادی دارد

  تعدادی از علل کاهش وزن( کاهش وزن طبق گزارشات 1931 علل دارد )

  ایدز - سرطان - افسردگی - اسهال - مصرف بعضی از داروها- سوء مصرف بعضی از داروها - بیماریهای خوردن مثل آنورکسی و بولیمی که در دختران نوجوان خیلی زیاد هست- پر کاری تیروئید - عفونت - سوء تغذیه- کم شدن اشتها
  - سیگار - درد در یک جای بدن
  .

  تنها وقتی که کاهش وزن ایرادی ندارد، هنگامی است که روش زندگیتان را با خوردن مواد مغذی و بدون چربی و انجام برنامه منظم ورزش و فعالیت جسمانی تغییر داده باشید. در این صورت نیز کاهش وزن تدریجی خواهد بود.

  بیماریهای زیادی میتوانند باعث کاهش وزن ناخواسته و ناگهانی شوند. هر شرایطی که در آن اشتهای خود را بهمدت طولانی از دست بدهید مثلاً در بیماری مزمنی مثل سرطان - وزن شما را به شدت کم میکند. یکی از این بیماریهای شایع از بین برندهٔ اشتها عفونت مزمن است (ایدز و سل از عمدهترین این بیماریها هستند)

  برخی بیماریهای غدهای شما را بیشتر گرسنه میکند، ولی بدنتان را هم سبک میکند. پرکاری غده تیروئید سوخت وساز بدن را تسریع کرده و باعث کاهش وزن (همراه با عرق کردن، رعشه، ضعف ماهیچهای، و عصبانیت) میشود. در بیماری قند، که لوزالمعده توانائی تنظیم قند خون را ندارد، بدن چربی خود را برای تأمین انرژی مورد نیاز مصرف میکند.

  بعضی بیماریهای پیری، مثل پارکینسون و آلزایمر، هم وزن را کم میکنند. در آلزایمر، فرد خوردن غذا را فراموش میکند. بعضی نیز فقط چون پیر شدهاند لاغر میشوند، زیرا در پیری سوخت و ساز کند میگردد، چشائی ضعیف میشود، و اشتها از بین میرود.

  اما فقط بیماریهای جسمانی نیستند که وزن را کاهش میدهند، بیماریهای روانی هم اشتها را از بین میبرند. برخی افراد دچار افسردگی علاقهای به خوردن ندارند و لاغر میشوند. در بیاشتهائی عصبی - که یک اختلال فیزیولوژیائی است و بیمار به علت استنباط غلط از وضع خود تقریباً هیچ چیز نمیخورد - کاهش ناگهانی وزن بسیار سریع است.

  ـ درمان کاهش وزن:
  کاهش ناخواسته یا بیدلیل چیزی نیست که با خوردن زیاد غذا جبران شود. این احتمالاً نشانه یک بیماری است و باید پزشک آن را تشخیص دهد و درمان کند. پزشک معمولاً راههای زیر را توصیه میکند. درمان سل. ابتلا به سل نشانهٔ مردن نیست. سل بیماری درمانپذیر است. مصرف آنتیبیوتیک و داروهای دیگر سل را از بین میبرد، ولی درمان آن ماهها طول میکشد.

  درمان تیروئید. پزشک پرکاری تیروئید را با دارو، جراحی، یا استفاده از ید پرتوزا درمان میکند. بعد از درمان، باید قرص تیروئید بخورید تا مقدار کافی هورمون به بدنتان برسد. کنترل بیماری قند. اگر پزشک ابتلا به بیماری قند را تشخیص دهد، با برنامهٔ خاص غذائی، ورزش، و دارو (بهصورت خوراکی یا تزریقی) آن را کنترل میکند. جستجوی سرطان. سرطان هر چه زودتر تشخیص داده شود، شانس درمان آن بیشتر خواهد بود. درمان ممکن است جراحی،شیمی درمانی یا پرتو درمانی باشد.  تغيير مختصر وزن به صورت موقت به خاطر تغيير در رژيم غذايي و يا ميزان فعاليت يا ورزشي كه انجام ميدهيد، امري طبيعي است. با وجود اين، كاهش شديد و ناخواسته وزن، مخصوصاً اگر همراه با كاهش اشتها يا علايم ديگر باشد، ممكن است نشانه هشداردهندة برخي از سرطانها يا عفونتهايي باشد كه پيگيري پزشكي فوري براي آنها، ضروري است. اگر نگران هستيد كه وزنتان بيش از حد كم شده است و اين اتفاق هيچ دليلي خاصي هم ندارد، بايد به پزشك خود مراجعه كنيد

  منابع :
  [تنها کاربران سایت توانایی مشاهده لینک ها را دارند . در صورتی که قبلا ثبت نام نکرده اید ]
  [تنها کاربران سایت توانایی مشاهده لینک ها را دارند . در صورتی که قبلا ثبت نام نکرده اید ]
  کلیه علل به انگلیسی
  [تنها کاربران سایت توانایی مشاهده لینک ها را دارند . در صورتی که قبلا ثبت نام نکرده اید ]
  سایتی جمع و جور تر به انگلیسی در باره علل کاهش وزن
  [تنها کاربران سایت توانایی مشاهده لینک ها را دارند . در صورتی که قبلا ثبت نام نکرده اید ]


  ویرایش توسط Hadiseh Habibi : سه شنبه ۲۰ فروردین ۹۲ در ساعت ۰۶:۴۶ بعد از ظهر
  [تنها کاربران سایت توانایی مشاهده لینک ها را دارند . در صورتی که قبلا ثبت نام نکرده اید ][تنها کاربران سایت توانایی مشاهده لینک ها را دارند . در صورتی که قبلا ثبت نام نکرده اید ][تنها کاربران سایت توانایی مشاهده لینک ها را دارند . در صورتی که قبلا ثبت نام نکرده اید ][تنها کاربران سایت توانایی مشاهده لینک ها را دارند . در صورتی که قبلا ثبت نام نکرده اید ][تنها کاربران سایت توانایی مشاهده لینک ها را دارند . در صورتی که قبلا ثبت نام نکرده اید ]

 2. 6 کاربر زیر بخاطر این مطلب مفید از Hadiseh Habibi عزیز تشکر کرده اند.

  kenzo (سه شنبه ۲۰ فروردین ۹۲),KiMiA (چهارشنبه ۲۱ فروردین ۹۲),matin8 (سه شنبه ۲۰ فروردین ۹۲),nooshafarin (پنجشنبه ۲۲ فروردین ۹۲),rezvaneh (پنجشنبه ۲۲ فروردین ۹۲),SHiLA (پنجشنبه ۰۵ اردیبهشت ۹۲)


 

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

موضوعات مشابه

 1. رفع بوي بد دهان در روزه داران
  توسط mahya6 در انجمن پیام های بهداشت فردی و اجتماعی
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: سه شنبه ۲۵ تیر ۹۲, ۰۲:۵۴ بعد از ظهر
 2. موثرترین راههای کاهش وزن
  توسط Seyed MohammadReza در انجمن مقالات ورزشی
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: شنبه ۱۵ تیر ۹۲, ۰۴:۵۸ بعد از ظهر
 3. اصول تمرین وزنه
  توسط Nina در انجمن بدنسازی عمومی
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: چهارشنبه ۰۱ آذر ۹۱, ۱۱:۲۷ بعد از ظهر

والیبالمجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
به پرداخت فدراسیون والیبال ایران فدراسیون والیبال آسیا فدراسیون جهانی والیبال